Hořava po štvrťfinále o slovenskom hokeji: Malo by sa do toho siahnuť


“Myslím, že okrem prvých troch minút boli Rusi jasne lepší. Zápas úplne ovládli a musím povedať, že sa mi veľmi páčilo, ako hrali. Mali úžasný pohyb, dobre korčuľovali, práve v tom by som videl obrovský rozdiel medzi oboma tímami, “povedal ČTK Hořava, súčasný kouč a bývalý vynikajúci obranca, ktorý roky obliekal reprezentačný dres a zahral si NHL za New York Rangers.

Podľa majstra sveta z roku 1985 si nemožno nahovárať žiadna, keby ‘, ani s ohľadom na možnosť, že by sa tímu kouča Jozefa Jandač podarilo z úvodného tlaku vyťažiť vedúci gól. “To nemožno takhle vôbec brať. Rusi si na začiatku v pokoji počkali a potom sa do toho opreli. My sme horšie korčuľovali, prišlo mi, že nám chýbala iskra a nevedeli sme, kadiaľ na ne.Oni lepšie kombinovali, lepšie dobruslovali, ani neviem, či mali naši nejakú väčšiu šancu, “uviedol Hořava.

Rozdiel v skóre podľa neho mohol byť aj väčšie. “Pavel Francúz tam ešte chytil možno aj päť gólov, mohlo to skončiť aj 6: 0. Rusi mali úžasné presilovky, majú v nich skvelú frekvenciu prihrávok, pripomínalo mi to miestami dokonca časy tej slávnej päťky Sovietskeho zväzu (Fetisov, Kasatonov, Makarov, Larionov, Krutov), ​​”ocenil Hořava.

Nechcel rozoberať nedostatky či systém hry v priebehu celého turnaja, napriek tomu vyzdvihol vec, ktorá ho zarážal od začiatku pôsobenia českého tímu na šampionáte. “Systém obrany, konkrétne koľko na naše mužstvo bolo prečíslenia, to číslo bolo hrozne vysoké.Treba len s Francúzskom mali Francúzi viac prečíslenia ako my, “poznamenal.

” Hrať aktívne je samozrejme výborné. A ja určite nemám rád, aby sa cúval a hralo len na defenzívu, ale toľko prečíslenia nedá dopustiť. To som nevidel u žiadneho iného silného mužstvá s tak vysokými ambíciami, “doplnil.

Ak niekto spochybňoval príliš časté zmeny v zostave počas turnaja, skúsený päťdesiatpäťročný kouč medzi také nepatril.

“Toto nechcem vôbec hodnotiť. Nebol som pri tom priamo na mieste, takže mi to ani vôbec neprislúcha. Keď to tréneri tak cítili, proste to tak bolo, bodka. Keby sa to podarilo, povie sa, ako to boli skvelé ťahy. Keď sa to nepodarí, potom sa hovorí, že toho bolo moc.Tak to vždy chodí, “vyhlásil Hořava.

Tretíkrát z posledných piatich MS skončil národný tím vo štvrťfinále. Čakanie na ďalšie medailu od bronzu z roku 2012 sa tak znovu o ďalší rok pretiahlo. “Bohužiaľ si myslím, že to štvrťfinále úplne zodpovedá súčasnému stavu českého hokeja. Aj ja mám rád, keď sa hovorí pozitívne, ale myslím, že by do toho chcelo málinko siahnuť. Dvadsiatka urobí jeden zápas a okolo toho sa potom dlho točíme. Treba brať do úvahy aj to, že aj keď hráči hrajú napríklad výborne v NHL a KHL, majú tam k tomu tiež vynikajúci spoluhráčov. A je to úplne iný typ hokeja, treba to trochu prispôsobiť, “uviedol Hořava.

Už mnohokrát v minulosti hovoril o tom, že sú potrebné zásadné zmeny. “Opakujem furt dokola, že nám niečo ušlo.Ak to budeme stále robiť len tak, že budeme meniť systém súťaží, nikam sa nepohneme. Tým nechcem povedať, že zväz nič nerobí, určite áno. Ale pripadá mi, že kým u nás sa hlavne mení súťaže, keď na tom boli Švédi zle, zmenili hlavne tréning a tým sa dostali naspäť hore, “pripomenul Hořava, ktorý sa pred dvoma rokmi trénerskú podieľal na litvínovskom titulu.

Full Width 2014. All Rights Reserved