Tridsaťpäť … No a? Mám vôľu i energiu, hovorí brankár Čech


To tmavé sako si nechal na pamiatku. U Huga Bosse mu ho ušili presne na mieru, rovnako ako ostatným hráčom Chelsea. Na klope má klubový znak a nad vnútorným vreckom meno: Petr Čech. Pred dvanástimi rokmi v ňom slávny brankár objezdil všetky zápasy Ligy majstrov.

Aj keď Čech už dávno chytá u konkurencie v Arsenale, teraz sa štramácký oblek od Bosse znovu vracia na scénu. Ako relikvie, ktorá mieri do charitatívnej dražby. “Od zberateľov dostávam každý rok veľa listov, že sú ochotní dať neviem čo, aby sa mohli dostať k mojim dresům, rukaviciam alebo podpísaným kartičkám.Takto môžem uspokojiť zberateľov aj charitu, “rozpráva Čech, prečo na svojich webových stránkach spustil on-line aukcii.

Postupne vyberá veci, ku ktorým má vzťah a ktoré si schoval v privátnej sieni slávy. Na každú pripíše venovanie a na papierik krátky príbeh. A pretože v sobotu oslavoval 35. narodeniny…Však asi viete, čo bude nasledovať.

Môžete vydražiť treba Čechův dres Arsenalu, v ktorom prvýkrát porazil Chelsea a nedostal pri tom ani gól. Alebo chcete špeciálne rukavice, v ktorých naopak schytal tri góly od Liverpoolu?

Peniaze idú nadáciu Pohyb bez pomoci, za ktorou stojí uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář.

Aby sme to nezamluvili, pětatřicítka je medzník , u ktorého by sme sa mohli zastaviť, keby Petr Čech dovolil. “Ja by som sa nezastavoval.Bilancovať sa mi nechce, ide sa ďalej, “reagoval s úsmevom.

Takže v nedeľu záverečný zápas Premier League, v ktorom Arsenal skúsi vybojovať vstupenku do Ligy majstrov. A za týždeň finále Anglického pohára, ktoré Čech vyhral už štyrikrát, lenže zakaždým s Chelsea. Tentoraz sa proti Chelsea postaví.

“Aj keby proti nám stál iný tím, budem po víťazstve túžiť úplne rovnako. Chelsea Nechelsea. História si pamätá len víťaza, takže urobíme maximum, aby sme to boli my, “vyhlásil Čech.

Najskôr si však vyskúša, či mu sú hviezdy naklonené. Napriek tomu, že Arsenal počas mája vyhral všetky štyri zápasy pri skóre 10: 1, zostáva až piaty. To by znamenalo len účasť v Európskej lige, takže sklamanie.Veď devätnásť rokov v rade nechýbal v Lige majstrov. Teraz musí poraziť Everton a zároveň dúfať, že zostupujúce Middlesbrough oberie štvrtý Liverpool.

Trochu sci-fi, čo hovoríte?

“Aj keby to nevyšlo, musíme hrať Európsku ligu s plnou vážnosťou . Samozrejme, Liga majstrov je priorita, ale keď nevyjde, tak skúsime vyhrať inú trofej, “povedal Čech v týždni britským reportérom.

Dobre si pamätá, aká to bola udalosť, keď Európsku ligu dobyl s Chelsea. Na jar 2013 najprv v pikantnom súboji pomohol vyradiť Spartu, mužstvo potom s ťažkosťami prekonalo Steaua Bukurešť aj Rubin Kazaň, v semifinále prestrieľali Bazilej a finále proti Benfice rozhodlo v predĺžení.Mimochodom, jeden vzácny dres z európskeho ťahanie môžete objaviť v Čechove aukcii.

Nemusíte plzenského rodáka zrovna slepo obdivovať, asi mu pár lacných gólov vyčítate, ale rovnako by ste mali uznať, že v tridsiatich piatich rokoch je stále v kurze, čo je obdivuhodné. Žiadny český futbalista nehrá v tak kvalitnom klube.

Navyše Čech v Arsenale neplní žiadnu Beckov rolu. Pred týždňom nastúpil ku čtyřstému zápase v Premier League. Len päť brankárov v modernej histórii zvládlo to isté: David James (572), Mark Schwarzer (514), Shay Given (451), Brad Friedel (450) a Jussi Jääskeläinen (436).

V utorok dosiahol Čech na ďalší míľnik, a to 190.vychytanú nulu v súťaži, čo je historický rekord, ktorý každým čistým kontom posúva. “Veľa snov som si splnil, ale zďaleka nie všetky. Preto zatiaľ odmietam myslieť na koniec. Viem, že raz príde, ale zatiaľ mám motiváciu, vôľu, energiu i chuť pracovať. Neviem, či mi to vydrží do štyridsiatky, tak ďaleko nepozerám. Neriešim veci, ktoré nepovažujem za aktuálny. Ale zároveň viem, že až prestanem snívať, budem vedieť, že sa blíži koniec, “tvrdí Čech.

Od soboty má nárok hrať za starú gardu, ale futbaloví” dôchodcovia “si zatiaľ na brankára musí počkať. Čech doma sfúkol tridsaťpäť sviečok na torte a vyrazil na predzápasové sústredenie. Narodeniny strávil s Arsenalom na hoteli.Musel do práce, v nedeľu predsa hrá.

Full Width 2014. All Rights Reserved